piątek, 19 grudnia 2014

O gotowaniu warzyw w diecie cukrzycy ciążowej.


Przyjazne nam i zdrowe pokarmy, takie jak warzywa zmieniają swój indeks glikemiczny podczas gotowania. Obróbka cieplna rozkłada cukry złożone na cukry proste, których staramy się unikać w diecie słodkich mam, bo zbyt szybko zwiększają poziom glukozy we krwi.

Warzywa najlepiej spożywać surowe, jednak nie oszukujmy się - każda z nas ma czasem ochotę na zupę, leczo czy ratatouille. Poza tym, nie dajmy się zwariować - to podstawowa zasada w naszej diecie! By uniknąć zbyt wysokich cukrów starajmy się nie gotować zbyt długo warzyw.

Czy wiesz, że za każdym odgrzaniem Twoja zupa ma większy indeks glikemiczny?
W czasie odgrzewania potraw nie doprowadzajmy ich do wżenia, tylko do stanu przyjemnego dla podniebienia podgrzania. Pamiętajmy, że im krócej będziemy obrabiać cieplnie warzywa tym niższy indeks glikemiczny będą mieć.

Uwaga na marchewkę z groszkiem i buraczki
Szczególnie zdradliwa pod kątem zwiększającego się indeksu glikemicznego jest marchewka.
Marchewka, bardzo cenne i zdrowe dla nas warzywo ma tę nieprzyjemną cechę, że po przegotowaniu uzyskuje bardzo wysoki indeks glikemiczny.

Popularne buraczki na ciepło, mimo że polecane w ciąży zw. na zawarte w nich żelazo są również ryzykowne pod kątem zwiększania się poziomu cukru we krwi. Dlatego jedzmy je z dużym umiarem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz