wtorek, 24 lutego 2015


Czy dobrze prowadzę swoją cukrzycę? Poziom hemoglobiny glikowanej (glikohemoglobiny) może odpowiedzieć Ci na to pytanie.


Z moich obserwacji wynika, że nie da się utrzymać cukrów w normach przez 100% czasu. Zdarzają się niespodziewane skoki, jak również skoki przewidziane, nasze małe lub duże grzeszki. Czy możemy sobie na nie pozwolić? Na to pytanie specjaliści odpowiadają dwojako, od lekarzy "dobrych wujków", którzy mówią "Jesteś człowiekiem, jak masz ochotę to zjedz, dziecko woli mieć szczęśliwą, a nie umęczoną mamę" po opinie sprowadzające nas do roli wykresu w którym wszystko musi się zgadzać. Kiedy umęczone stoimy pomiędzy dwoma drogami: byciem człowiekiem, a byciem wykresem warto zrobić sobie badanie na poziom hemoglobiny glikowanej we krwi by sprawdzić czy to co robimy jest właściwe. 

Hemoglobina glikowana - pokazuje nam czy dobrze radzimy sobie z dietą, odzwierciedla ona stężenie glukozy we krwi przez ostatnie 120 dni. 

W przypadku cukrzycy ciążowej wynik poniżej 6,1 % będzie wynikiem zadowalającym. Jeśli będzie on wyższy najprawdopodobniej potrzebna będzie zmiana sposoby leczenia cukrzycy. Żaden ginekolog nie wysłał mnie na te badania, zrobił to dopiero diabetyk. Mój wynik 4,6% ucieszył mnie jak gwiazdka z nieba. Dlatego też, jeśli tak jak ja zmagacie się z cukrzycą ciężarnych od wczesnych etapów ciąży i nie macie pewności czy Wam wychodzi warto poprosić o skierowanie na to badanie - bardzo uspokaja.






1 komentarz:

  1. Skoki cukru zawsze są, dlatego mamy leki które pozwalają je szybko unormować. Niestety takie już życie osób z cukrzycą, trzeba zawsze mieć się na baczności. Jednak mimo to nie rezygnować z codziennych przyjemności!

    OdpowiedzUsuń